Svetový deň obličiek 12.3.2020 JE PREVENTÍVNA AKCIA ZRUŠENÁ

Rýchly vyhľadávač produktov

Vybrať kategóriu alebo podkategóriu

B. Braun ruší vo svojej sieti dialýz každoročné preventívne vyšetrenie pre verejnosť. Nový termín vyhlási po skončení epidémie.

"Aby sme podporili epidemiologické opatrenia proti šíreniu koronavírusu, rušíme v celej sieti dialyzačných stredísk a nefrologických ambulancií B. Braun Avitum v ČR a na Slovensku preventívne vyšetrenie obličiek realizované každoročne v rámci Svetového dňa obličiek," oznamuje MUDr. Martin Kuncek, riaditeľ spoločnosti B. Braun Avitum. Dvere 27 českých a 23 slovenských nefrologických pracovísk sa mali bezplatne a bez objednania otvoriť širokej verejnosti vo štvrtok 12. marca od 8. do 15. hodiny. "Dialyzovaní pacienti patria medzi koronavírusom najviac ohrozené skupiny obyvateľov. Nechceme týchto pacientov vystavovať akémukoľvek riziku," vysvetľuje zrušenie Martin Kuncek.

Celé znenie tlačovej správy tu.

12. marca 2020 | je preventívna akcia zrušená

Medzinárodná federácia pre ochorenia obličiek a Medzinárodná nefrologická spoločnosť každoročne vyhlasujú na druhý štvrtok v mesiaci marec Svetový deň obličiek. B. Braun už niekoľko rokov podporuje osvetu a prevenciu a v tento deň vždy otvára svoje nefrologické ambulancie a dialyzačné strediská pre širokú verejnosť na preventívne prehliadky.

Zmeriame vám hladinu krvného cukru, skontrolujeme krvný tlak a stanovíme vám tzv. Body mass index (BMI). V prípade nutnosti vám odporučíme následnú lekársku starostlivosť.

Prečo je dôležitá prevencia?

Prečo je dôležitá prevencia?

Obličky sú párový orgán s veľkosťou jednej zovretej päste a ich hlavnou funkciou je očistenie krvi od odpadových látok, ktoré sa z tela  vylučujú močom. Tiež udržujú optimálnu hladinu tekutín v tele. Pre ľudský organizmus sú nevyhnutné rovnako ako srdce či pľúca. Ochorenie obličiek má vplyv na vznik ďalších, predovšetkým kardiovaskulárnych ochorení.

Choré obličky nebolia

Choré obličky nebolia

Chronické ochorenie obličiek pacienta  zvyčajne nebolí. Medzi prejavy ochorenia obličiek patrí napríklad krv v moči, opuchy nôh, únava, vyšší krvný tlak alebo časté močenie (najmä v noci). Čím skôr sa choroba obličiek diagnostikuje, tým jednoduchšia je liečba, a tým nižšie je riziko výskytu pridružených ochorení.

Kto by sa mal nechať vyšetriť?

Kto by sa mal nechať vyšetriť?

Hoci je tento rok hlavnou témou ochorenie obličiek u žien, toto ochorenie postihuje mužov aj ženy.
Neviete, do akej miery sa vás alebo vašich blízkych ochorenie obličiek týka? Skúste si odpovedať na následujúce otázky.

  • Máte vysoký krvný tlak?
  • Máte cukrovku?
  • Vyskytujú sa vo vašej rodine ochorenia obličiek?
  • Fajčíte?
  • Máte viac než 50 rokov?  

Ak ste aspoň na jednu otázku odpovedali kladne, spočítajte si riziko ochorenia online na www.oblickovakalkulacka.sk 

Preventívne vyšetrenie