Tlačová správa

Rýchly vyhľadávač produktov

Vybrať kategóriu alebo podkategóriu

Svetový deň obličiek 2019: príďte sa nechať zadarmo preventívne vyšetriť vo štvrtok 14. marca

Desiatky dialyzačných stredísk a nefrologických ambulancií po celom Slovensku otvoria svoje dvere verejnosti na preventívne vyšetrenie obličiek vo štvrtok 14. marca. Koná sa totiž už 14. ročník Svetového dňa obličiek. „Približne každý siedmy z tisícov Slovákov, ktorí na prevenciu prichádzajú, musí kvôli podozreniu na chronické ochorenie obličiek podstúpiť ďalšie podrobnejšie vyšetrenie. Obličky sú pre človeka rovnako dôležité ako mozog alebo srdce a venovať im raz za rok 15 minút času sa určite oplatí,“ hovorí k prevencii hlavná nefrologička siete dialyzačných stredísk a nefrologických ambulancií, MUDr. Monika Alaxinová, CSc.

Neskutočný príbeh, ktorý inšpiruje

Patrónom tohtoročného ročníka Svetového dňa obličiek sa stal známy herec Karel Zima, ktorý minulý rok v septembri daroval obličku svojmu známemu, spevákovi skupiny 100 °C Karlovi Vaňkovi. „Podpora prevencie mi dáva zmysel. Ľudia by sa mali viac zaujímať nielen o svoje zdravie, ale aj o zdravie svojich priateľov a príbuzných. Často krát totiž môžu pomôcť bez toho, aby to čo i len tušili.. A nie je to pomoc hocijaká. Je to niečo, čo sa nedá kúpiť. V porovnaní s tým je aj to najdrahšie Ferrari len kusom plechu,“ vysvetlil dôvod podpory Karel Zima. Herec sa s muzikantom Karlom Vaňkom stretol niekoľkokrát pri nakrúcaní. Minulý rok na jar sa dozvedel, že jeho menovec má polycystické ochorenie obličiek, po kolapse takmer zomrel a každý druhý deň musí dochádzať do Plzne na dialýzu. Myšlienka darovať mu svoju zdravú obličku vznikla v apríli. „Pripadalo mi to nespravodlivé, že ja mám dve zdravé a on obidve choré. Takto sa mi to zdá oveľa spravodlivejšie,“ glosuje s úsmevom nápad na transplantáciu herec. Nasledovalo pol roka zložitých vyšetrení, ktoré nakoniec v auguste potvrdili, že herec je naozaj vhodným darcom.  Transplantácia prebehla 5. septembra a bola úspešná. Darovaná oblička dostala meno Jitka. „O tých dvoch "dievčatách" schovaných kdesi vzadu som sa počas príprav na transplantáciu dozvedel množstvo úplne netušených informácií. Veda vrátane medicíny urobila za posledných niekoľko desiatok rokov obrovský krok vpred. Lekári dnes dokážu doslova zázraky. Klobúk dolu pred nimi. Dokážu niečo, čo bolo za čias našich babičiek úplne nepredstaviteľné,“ povedal po operácii herec. 

WKD_Uherský Brod

Dajte 15 minút vašim obličkám

Podľa odhadov trpí celosvetovo ochorením obličiek približne 850 miliónov ľudí. Každý rok tak na chronické ochorenie obličiek zomrie 2,4 milióna pacientov. Podľa štatistík sú ochorenia obličiek v súčasnosti 6. najrýchlejšie rastúcou príčinou úmrtí. Prevencia je kľúčovým nástrojom, ktorý dokáže zachraňovať životy a zásadne zlepšovať ich kvalitu. „Len sieť dialyzačných stredísk B. Braun tento rok otvorí po celej SR na bezplatné preventívne vyšetrenie celkovo 21 nefrologických pracovísk. Pridajú sa však aj desiatky ďalších organizácií,“ hovorí riaditeľ siete dialyzačných stredísk B. Braun Avitum, MUDr. Martin Kuncek. Strediská budú otvorené od 8 do 15 hodiny. Adresy nefrologických ambulancií sú k dispozícii na www.svetovydenobliciek.sk. Vyšetrenie je bezbolestné a trvá približne 15 minút. Lekár pri ňom s pacientom slovne zhodnotí rizikové faktory ako fajčenie, nadváha a životospráva. Laboratórne potom vyhodnotí hladinu cukru v krvi, krvný tlak, BMI a hladinu bielkovín v moči. Na vyšetrenie je tak vhodné prísť nalačno. 

Choré obličky nebolia

Ochorenia obličiek sú často bezpríznakové. Obličky totiž nebolia. Chronické ochorenia obličiek postihujú približne 10 % populácie.  Základné príznaky ochorenia sú napríklad krv v moči, opuchy nôh, únava, vyšší krvný tlak alebo aj časté nočné močenie. Vyšetriť sa môže záujemca aj z pohodlia domova na serveri www.oblickovakalkulacka.sk. Po vyplnení jednoduchého dotazníka aplikácia vypočíta, aká vysoká je pravdepodobnosť, že by jeho obličkové funkcie mohli alebo nemuseli byť v poriadku. „Prevencia v boji proti chorým obličkám je pre nás zásadná. Preto som veľmi rád, že sa nám tento rok vôbec prvýkrát podarilo spojiť sily pri mediálnej osvete so Slovenskou nefrologickou spoločnosťou. Tlačovú konferenciu aj ďalšie osvetové kampane preto organizujeme spoločne,“ hovorí riaditeľ siete dialyzačných stredísk B. Braun Avitum, MUDr. Martin Kuncek.

7 pacientov dialýzy B. Braun Avitum v Bratislave je na čakacej listine

Doba života s transplantovanou obličkou je dvojnásobne dlhšia ako život na dialýze. Z toho vyplýva, že transplantácia by vždy mala byť prvou voľbou náhrady zlyhaných obličiek pre pacientov, ktorí sú schopní transplantáciu podstúpiť. Jedným z najúspešnejších dialyzačných stredísk, čo sa týka počtov zaradených pacientov na čakaciu listinu na transplantácie obličiek, je Dialyzačné stredisko v Bratislave. „Počet pacientov zaradených na čakaciu listinu sa nám darí udržiavať približne na hranici 8 % z celkového počtu dialyzovaných pacientov. Minulý rok sme napríklad v dialyzačnom stredisku v Dolnom Kubíne dosiahli dokonca 25 % zaradených pacientov, čo je trojnásobok celorepublikového priemeru“, hovorí MUDr. Monika Alaxinová, CSc.

Odmeny za lepšiu starostlivosť fungujú v Česku, môžu fungovať aj na Slovensku?

V Česku začal od 1.1.2019 fungovať nový systém, ktorý zohľadňuje kvalitu dialyzačnej starostlivosti aj vo finančných odmenách pre tie dialyzačné strediská, ktoré splnia vopred stanovené parametre. Dodržaní prísnych kvalitatívnych limitov môže českým dialyzačným strediskám priniesť navýšenie úhrady za dialýzu až o takmer 5 %. Medzi nefrológmi sa začína hovoriť o tom, že podobnú filozofiu by uvítali aj na Slovensku. Podľa skúseností o zahraničia môže takáto finančná odmena predstavovať pre stredisko so 60 pacientmi čiastku okolo 40.000 EUR. „Je to zásadné opatrenie, ktoré motivuje k rastu kvality. Skúsenosti z krajín, ktoré odmeny za kvalitu zaviedli, to potvrdzujú, “ komentuje dopady takejto zmeny hlavný nefrológ dialyzačnej siete B. Braun Avitum v Česku, MUDr. Vladimír Vojanec.  Medzi kritériami, ktoré musia české dialýzy splniť, aby dostali odmeny, sú predovšetkým laboratórne hodnoty dialyzovaných pacientov a počet pacientov na čakacej listine na transplantáciu.

Podľa týchto kritérií musí byť hladina hemoglobínu u 70 % dialyzovaných pacientov vyššia ako 100 gramov na liter krvi, hladina fosforu súvisiaca s kostným metabolizmom u 50 % pacientov nižšia ako 1,8 mmol/l a hodnota KtV stanovujúca mieru očistenia krvi od odpadových látok vyššia ako 1,2 u 70 % pacientov. Zároveň musí dialyzačné stredisko zaradiť na čakaciu listinu na transplantáciu viac ako 7 % svojich hemodialyzovaných pacientov. „Je to zatiaľ len prvý krok ku zmene. Nasledovať musí ďalší. Získané financie v Česku putujú najmä do miezd zdravotníkov a do modernej techniky. Na Slovensku by to bolo rovnaké,“ hovorí riaditeľ dialyzačnej siete B. Braun Avitum, MUDr. Martin Kuncek.