Tlačová správa

Rýchly vyhľadávač produktov

Vybrať kategóriu alebo podkategóriu

V Tepliciach sa otvára jedna z najmodernejších dialýz v ČR

Spoločnosť B. Braun Avitum dokončila v Tepliciach stavbu dialýzy a nefrologickej ambulancie za 100 miliónov korún. Dialýza je vybavená inteligentnými dialyzačnými monitormi poslednej generácie aj unikátnym zariadením na prípravu dialyzačných roztokov..„Som veľmi rád, že práve pri 25. výročí našej pôsobnosti v Tepliciach otvárame pre pacientov úplne nové dialyzačné stredisko, kde budú mať vybavenie a komfort tej najvyššej kvality. Dialyzačné stredisko v Tepliciach spĺňa najprísnejšie svetové kritériá,“ hovorí riaditeľ siete dialyzačných stredísk B. Braun Avitum, MUDr. Martin Kuncek.

Dialyzačné stredisko B. Braun Avitum pôsobí v Tepliciach od roku 1994. Za ten čas prešlo dialýzou vyše 1000 chronicky chorých pacientov. Takmer 100 z nich podstúpilo transplantáciu obličky. „Na nášho prvého pacienta Václava Janečka ani nemôžem zabudnúť, pretože k nám na dialýzu stále chodí. Je to veľmi vitálny pán, ktorý nás vždy nabije pozitívnou energiou,“ hovorí vedúca sestra Olga Roučková, ktorá v teplickom stredisku pracuje od jeho prvého dňa. Pánovi Janečkovi zlyhali obličky v roku 1989, vtedy bol zaradený na dialýzu v Ústí nad Labem a od novembra roku 1994 je dialyzovaný v Tepliciach. „Pre mňa je dialýza ako druhá rodina, sestričky sú pre mňa úplne najdôležitejšie. Ako nás napichnú, ako nás podporia, ako sa k nám správajú, to všetko je potom výsledok toho, ako sa nám darí,“ hovorí Václav Janeček. Dialyzačné stredisko má v súčasnosti 95 pacientov, ktorí dochádzajú na pravidelnú dialýzu, nefrologická ambulancia eviduje vyše 2,5 tisíc pacientov.  

Súčasťou otvorenia bola aj malá oslava 25. narodenín dialyzačného strediska v Tepliciach. Pri tejto príležitosti poďakoval konateľ spoločnosti B. Braun Avitum Ing. Petr Macoun, Ph.D. lekárke Marii Studenovskej, ktorá bola dlhoročnou primárkou strediska a stále tu pracuje na čiastočný úväzok, ďalej vedúcej sestre Olge Roučkovej, ktorá tu pracuje celých 25 rokov a ekonomickej referentke Libuši Hrubej. 

Vybavenie nového dialyzačného strediska v najvyššom štandarde

Nová dialýza stojí na križovatke ulíc Duchcovská a Libušina priamo pri zastávke autobusu a má aj svoje parkovacie miesta. V jednopodlažnej budove s pôdorysom 950 metrov štvorcových je umiestnené bezbariérové dialyzačné stredisko so zázemím pre zdravotníkov, pacientov aj administratívu, nefrologická ambulancia, interná ambulancia a nevyhnutné priestory pre technológie. Kapacita strediska je 32 lôžok. O pacientov sa budú starať tri desiatky zdravotníkov. Pripravená je 

aj ordinácia pre Nutričnú ambulanciu, ktorá bude otvorená ešte tento rok. „Okrem výhodnej dostupnosti s možnosťou vlastného parkovania, supermoderného vybavenia a ústretového personáluje hlavným benefitom pre pacientov predovšetkým kvalita. Stredisko spadá do siete 40 dialýz v ČR a SR a zároveň pod krídla nadnárodného koncernu prevádzkujúceho dialýzy po celom svete. Kvalitu poskytovanej liečby meriame kontinuálne a riadime sa tými najprísnejšími normami,“ vysvetľuje vedúci lekár dialyzačného strediska B. Braun Avitum Teplice, MUDr. Vladimír Vojanec. Dialyzačné stredisko poskytuje hemodialýzu, hemodiafiltráciu, peritoneálnu (brušnú) dialýzu a sprostredkováva aj prázdninové dialýzy. V oblasti transplantácií stredisko úzko spolupracuje s pražským Inštitútom klinickej a experimentálnej medicíny (IKEM). 

Moderné technológie, ekologický prístup aj fitness

Dialyzačné stredisko sa pýši najmodernejším vybavením, ako sú už spomínané dialyzačné monitory poslednej generácie Dialog IQ, kvalitné polohovacie kreslá alebo napríklad plne klimatizované priestory. Pacienti ocenia aj 4 špeciálne svetlovody privádzajúce na  sáluprirodzené denné svetlo. Od septembra bude k dispozícii aj vonkajšia fitness zóna s lavičkami na aktívny oddych a posedenie. 

„Najdôležitejšia je úpravňa tzv. ultračistej vody poslednej generácie s horúcou dezinfekciou a ďalej inteligentný systém na prípravu dialyzačných roztokov, ktorý zásadným spôsobom šetrí predovšetkým sestrám čas,“ vysvetľuje vedúci lekár Vladimír Vojanec. Zdravotné sestry totiž museli doteraz manipulovať s pätkilovými kanistrami s koncentrátom na výrobu dialyzačných roztokov. Po novom je príprava roztoku automatizovaná. „Je to, samozrejme, veľká úľava. Nemusíme nosiť ťažké kanistry, ktorých spotrebujeme až 60 denne, ušetríme množstvo času a môžeme sa o to viac venovať pacientom,“ konštatuje vedúca sestra Olga Roučková. Nový systém je navyše ekologický.„Použitím nového systému prípravy roztokov minimalizujeme použitie plastov a tým znižujeme uhlíkovú stopu objektu. Ďalším ekologickým prvkom je využitie odpadovej vody z reverznej osmózy zabezpečujúcej výrobu tzv. ultračistej vody na úžitkové účely celej budovy. Napríklad na splachovanie toaliet,“ dodáva MUDr. Vojanec. 

Podľa odhadov Českého štatistického úradu sa počas budúcich 35 rokov zdvojnásobí počet seniorov vo veku nad 65 rokov. Aj kvôli tomuto trendu počet dialyzovaných pacientov v kraji dlhodobo rastie. "Napriek tomu, že zlyhanie obličiek je závažné ochorenie, väčšinou spojené s množstvom ďalších komplikácií, priemerný vek dialyzovaných pacientov stále narastá a v súčasnosti dosahuje v našej sieti dialyzačných stredísk 68 rokov. V tomto ohľade sa kvalitou poskytovanej starostlivosti, ktorá má jednoznačný vplyv na dĺžku a kvalitu života, zaraďujeme medzi západoeurópsky štandard,"dopĺňa štatistiky riaditeľ B. Braun Avitum, MUDr. Martin Kuncek.