Vybrať kategóriu alebo podkategóriu

Slovenská výprava na svetových hrách transplantovaných

Na konci augusta sa v anglickom Newcastli uskutočnili XXII. svetové hry transplantovaných športovcov 2019. Hier sa zúčastnilo približne dvetisíc športovcov z 59 štátov z celého sveta. Poslaním tejto akcie je propagovať myšlienku darcovstva orgánov. Práve šport dokáže meniť ľudské osudy a človek vďaka nemu posúva svoje limity, častokrát až na hranicu takmer nemožného.

Slovenský tím pripravený!

Súťažilo sa v osemnástich športových disciplínach, medzi ktoré patrila napríklad lukostreľba, plávanie, pétanque, cyklistika, squash, basketbal či volejbal. Medzi skupinu športovcov, ktorí súťažili v týchto disciplínach, patrila aj štvorica reprezentantov zo Slovenska v zložení Dušan Križko (pétanque, šípky, guľa), Róbert Kopecký (tenis, stolný tenis – dvojhra aj štvorhra), Jozef Franer (golf) a Miroslav Tichý (stolný tenis – dvojhra, štvorhra).

Cez prekážky do boja

Do dejiska hier vycestovali zástupcovia Slovenskej republiky z Bratislavy v skorých ranných hodinách.  V nedeľu ako prvý okúsil atmosféru hier a súťaží Dušan Križko v pétanque. Vo svojej kategórii 50–59 rokov a pri účasti 46 pretekárov skončil na krásnom desiatom mieste. Ako ďalší prišiel na rad Jožko Franer, a to s golfom, a vo svojej kategórii 50–59 rokov skončil na 21. mieste. „Po dni voľna boli na programe dve disciplíny, v ktorých sme dúfali v medailu. Dušan Križko išiel  súťažiť v šípkach a Robo Kopecký v dvojhre v tenise. Dušan však nemal svoj deň a v konkurencii šestnástich hráčov skončil na pätnástom mieste. Bez medaily sme však nezostali. Robo večer štrngal bronzom z tenisu v kategórii 60–69 rokov,“ zápalisto komentuje dianie na bojisku pretekár v ping-pongu Miroslav Tichý. Ďalší deň, vo štvrtok, sa vydal Dušan na atletiku, kde súťažil vo vrhu guľou. Vo svojej kategórii skončil na pätnástom mieste. V ten deň slovenský tím čakal ešte stolný tenis, ktorého sa zúčastnili Robo Kopecký a Miro Tichý, a Miro v turnaji získal bronzovú medailu.

Na posledný deň hier mal slovenský tím schované takzvané želiezko v ohni, alebo dvojicu Kopecký – Tichý, minuloročných európskych šampiónov, ktorí nastúpili v kategórii 30–49 rokov v štvorhre stolného tenisu. Po hladkom postupe zo skupiny dvojica narazila na poľský pár, s ktorým po dramatickom boji prehrala o postup medzi poslednú štvoricu 2:3 na sety a skončila na 5.–8. mieste.

„Rovnako ako po minulé ročníky aj tento rok platí, že čo hry, to medaila. Touto cestou by som sa chcel poďakovať za finančnú pomoc spoločnosti B. Braun Medical, vďaka ktorej sme sa mohli XXII. svetových hier transplantovaných športovcov v Newcastli zúčastniť,“ uzatvára rozprávanie o tohtoročných hrách Miroslav Tichý.