Tlačová správa

Rýchly vyhľadávač produktov

Vybrať kategóriu alebo podkategóriu

Preventívne vyšetrenie obličiek v tomto roku odhalilo viac chorých

Preventívne vyšetrenie v sieti Dialyzačných stredísk a nefrologických ambulancií B. Braun Avitum počas Svetového dňa obličiek 8. 3. 2018 zachytili o 11 % viac ľudí s podozrením na ochorenie obličiek.

Na ďalšie vyšetrenie v tomto roku putoval každý tretí 

Zatiaľ čo vlani sa z celkového počtu ambulantne vyšetrených osôb poslalo 18% pacientov na ďalšie vyšetrenie, v tomto roku to už bolo 29%. „Zvýšený výskyt chorých môže mať celý rad príčin. Ochorenie obličiek patrí medzi tie komplexné a preto napríklad korešponduje so zvyšujúcim sa výskytom cukrovky a ďalších civilizačných ochorení, ako napríklad vysoký krvný tlak. Pre nás je to však potvrdením zmysluplnosti celej akcie. Včasná spolupráca s lekárom veľakrát dokáže vážne poškodenie obličiek odvrátiť alebo aspoň stabilizovať ich ostávajúcu funkciu a oddialiť tak celkové zlyhanie,“ hovorí vedúci lekár dialyzačných stredísk B. Braun Avitum MUDr. Vladimír Vojanec. 

Celkovo prišlo do Dialyzačných stredísk a nefrologických ambulancií B. Braun Avitum v celej Českej republike 1162 záujemcov o preventívne vyšetrenie. K praktickému lekárovi, na urológiu alebo napríklad na diabetológiu sa na ďalšie testy indikovalo 338 ľudí. Najväčší záujem o prevenciu bol okrem Prahy v Plzni, v Tepliciach a v Litvínove. „Zisťovali sme takisto, odkiaľ sa ľudia najčastejšie dozvedeli o možnosti preventívneho vyšetrenia a jasne vedú médiá a internet. Takisto sa zdá, že preventívne vyšetrenia viac využívajú ľudia z rizikových skupín s nejakými konkrétnymi ťažkosťami,“ hovorí riaditeľ dialyzačných stredísk B. Braun Avitum MUDr. Martin Kuncek.

Obličková: za 3 dni 20 tisíc vyplnených dotazníkov 

Pred spustením unikátneho projektu ledvinovakalkulacka.cz zvykol byť pred nefrologickými ambulanciami na Svetový deň obličiek rad až do večera. Snaha vyhovieť ešte väčšiemu počtu záujemcov následne viedla k nápadu ponúknuť aj on-line testovanie. Samotnú návštevu u lekára to ľuďom síce nenahradí, ale po zodpovedaní otázok v teste si každý urobí predstavu o tom, nakoľko by sám mohol patriť do rizikovej skupiny. „V tomto roku si od 6. do 8. marca na stránkach obličkovej kalkulačky test vyplnilo okolo 20 tisíc ľudí. Toto číslo potvrdzuje, že naša myšlienka priniesť ľuďom testovanie až do obývačky funguje,“ hovorí Vladimír Vojanec. Stále platí, že asi 40 % pacientov sa o vážnom poškodení svojich obličiek dozvedá až pri ich zlyhaní, pretože choré obličky nevarujú vopred bolesťou. Na stránkach obličkovej kalkulačky záujemca zodpovie 15 základných otázok a v prípade, že patrí do rizikovej skupiny, sa vyhodnotenie ukončí odporúčaním návštevy praktického lekára alebo nefrológa. V priebehu troch rokov si stránky zobrazilo 160 unikátnych návštevníkov, z ktorých sa približne 90% aj otestovalo.

Rizikové faktory a príznaky ochorení obličiek

Pri stanovení rizikovej skupiny zohráva rolu vek, pohlavie, dedičné faktory, fajčenie a súvisiace ochorenia, ako napríklad cukrovka, vysoký krvný tlak alebo obezita. Takisto aj opuchy nôh alebo aj očných viečok môžu byť príznakom nefrologického ochorenia. Spozornieť by takisto mal každý, kto prekonal infarkt myokardu alebo angínu pectoris. Ďalšími zaťažujúcimi procesmi sú prekonané zlyhanie srdca, ischemická choroba dolných končatín, reumatologické ochorenia, časté užívanie liekov proti bolesti a obličkové kamene, či bielkoviny a krv v moči pri predchádzajúcich vyšetreniach. Takisto sa oplatí sledovať si stav moču. Ako náhle je moč tmavý, je na ňom pena alebo má neobvyklý zápach, je to alarmujúce. Ak človek často močí v noci, alebo ak je moču naopak málo, čo znamená menej ako pol litra denne, mal by sa aktívne zaujímať o ďalšie vyšetrenie. Medzi príznaky ochorenia obličiek patria aj slabosť svalov, kŕče, nechutenstvo alebo zmena sfarbenia pokožky. Oplatí sa teda informatívny prístup k životu, zdravý životný štýl a zodpovedný prístup k vlastnému zdraviu, ktorý sa prejaví minimálne absolvovaním preventívnej prehliadky u praktického lekára alebo vedomým získavaním informácií.