Tlačová správa  

Rýchly vyhľadávač produktov

Vybrať kategóriu alebo podkategóriu

Preventívna akcia v rámci Svetového dňa obličiek odhalila takmer 600 rôzne závažných problémov s obličkami

Preventívne vyšetrenie v dialyzačných strediskách B. Braun Avitum v Českej republike a na Slovensku podstúpilo druhý štvrtok v marci 2.111 ľudí a takmer 30% z nich nemalo výsledky v poriadku. Ďalších takmer 11 tisíc ľudí si urobilo test na internetovej obličkovej kalkulačke.

Lekári priamo v ambulanciách odhalili u takmer šesťsto ľudí zdravotný problém, ktorý môže súvisieť s ochorením obličiek. Pri sto z nich bol problém vážnejšieho charakteru a lekári odporučili podrobné vyšetrenie obličiek v nefrologickej ambulancii. Ostatným ľuďom, ktorí mali nález, zdravotníci odporučili navštíviť praktického lekára, diabetológa či urológa. 

Najväčší záujem o vyšetrenie zaznamenalo dialyzačné stredisko B. Braun Avitum v Uherskom Brode. „Tento rok bol o prevenciu veľký záujem, čo je veľmi dobré, pretože takmer polovica ľudí nemala výsledky v poriadku. Z 205 záujemcov o vyšetrenie malo nález 89 ľudí, ktorým sme odporučili podrobnejšie vyšetrenie. Z toho 53 ľudí malo vážnejší nález a boli objednaní do nefrologickej ambulancie,“ hovorí o výsledkoch preventívnej akcie MUDr. Markéta Kratochvilová, primárka dialyzačného strediska v Uherskom Brode.  

Ľudia, ktorí preventívnu akci nestihli, sa môžu objednať na vyšetrenie k svojmu praktickému lekárovi alebo si môžu urobiť orientačný test na serveri www.ledvinovakalkulacka.cz / www.oblickovakalkulacka.sk. Výsledok naznačí, či sa človek pohybuje v rizikovej skupine ľudí, ktorí nemusia mať funkcie obličiek v poriadku.