Tlačová správa

Rýchly vyhľadávač produktov

Vybrať kategóriu alebo podkategóriu

Patrónom Svetového dňa obličiek sa stal herec Karel Zima, ktorý kamarátovi daroval obličku

Patrónom blížiaceho sa Svetového dňa obličiek (14.3.) sa stal herec Karel Zima, ktorý minulý rok v septembri daroval obličku svojmu známemu, spevákovi skupiny 100 °C Karlovi Vaňkovi.

„Podpora prevencie mi dáva zmysel. Ľudia by sa mali viac zaujímať nielen o svoje zdravie, ale aj o zdravie svojich priateľov a príbuzných. Častokrát totiž môžu pomôcť bez toho, aby o tom tušili. A nie je to pomoc hocijaká. Je to niečo, čo sa nedá kúpiť. V porovnaní s tým je aj to najdrahšie Ferrari len kus plechu,“ vysvetlil dôvod podpory Karel Zima. Za posledných 10 rokov bolo v priebehu Svetového dňa obličiek len v ambulanciách B. Braun Avitum v Česku vyšetrených vyše 20 tisíc ľudí.  Približne 18 % z nich nemalo obličky úplne v poriadku a muselo ísť na ďalšie vyšetrenia. Tohtoročný Svetový deň obličiek pripadá na štvrtok 14. marca. Ako každý rok v tento deň otvára spoločnosť B. Braun Avitum v Českej republike aj na Slovensku svoje dialyzačné strediská a nefrologické ambulancie. Ľudia môžu chodiť bez objednania a vyšetrenie je úplne zadarmo. Podrobnosti na www.svetovydenobliciek.sk.

SIlný príbeh, ktorý inšpiruje

Karel Zima sa s muzikantom Karlom Vaňkom stretol niekoľkokrát při nakrúcaní. Minulý rok na jar sa dozvedel, že jeho menovec má polycystické ochorenie obličiek, po kolapse takmer zomrel a každý druhý deň musí dochádzať do plzenskej nemocnice na dialýzu. Myšlienka darovať mu svoju zdravú obličku vznikla v apríli. „Zdalo sa mi to nespravodlivé, že ja mám dve zdravé a on obidve choré. Takto sa mi to zdá oveľa spravodlivejšie,“ glosuje s úsmevom nápad na transplantáciu herec. Nasledovalo pol roka zložitých vyšetrení, ktoré nakoniec v auguste potvrdili, že herec je naozaj vhodným darcom.  Transplantácia sa uskutočnila 5. septembra a bola úspešná. Darovaná oblička dostala meno Jitka. „O tých dvoch "dievčatách" ukrytých kdesi vzadu som sa počas príprav na transplantáciu dozvedel množstvo úplne netušených informácií. Veda vrátane medicíny urobila za posledných niekoľko desiatok rokov obrovský krok vpred. Lekári dnes dokážu doslova zázraky. Klobúk dolu nimi. Dokážu niečo, čo bolo za čias našich babičiek úplne nepredstaviteľné,“ povedal po operácii herec. Dva dni pred Svetovým dňom obličiek sa obaja muži stretnú v dialyzačnom stredisku v Prahe na Homolke a Karel Zima sa nechá symbolicky preventívne vyšetriť.

Choré obličky nebolia

Ochorenia obličiek sú často bezpríznakové. Obličky totiž nebolia. Chronické ochorenia obličiek postihujú približne 10 % populácie.  Základnými príznakmi ochorenia sú napríklad krv v moči, opuchy nôh, únava, vyšší krvný tlak alebo aj časté nočné močenie. Záujemca sa môže vyšetriť aj z pohodlia domova na serveri www.oblickovakalkulacka.sk. Aplikácia po vyplnení jednoduchého dotazníka vypočíta, aká vysoká je pravdepodobnosť, že by jeho obličkové funkcie mohli alebo nemuseli byť v poriadku. „Prevencia v boji proti chorým obličkám je pre nás zásadná. Preto som veľmi rád, že rovnako ako v roku 2018, tak aj teraz sme spojili sily pri mediálnej osvete s Českou nefrologickou spoločnosťou. Tlačovú konferenciu aj ďalšie osvetové kampane budeme realizovať spoločne,“ uzatvára riaditeľ siete dialyzačných stredísk B. Braun Avitum, MUDr. Martin Kuncek.