Možnosti dnešnej ortopédie ma rýchlo postavili na nohy

Rýchly vyhľadávač produktov

Vybrať kategóriu alebo podkategóriu

Možnosti dnešnej ortopédie ma rýchlo postavili na nohy

Niekedy stačí iba jedno pošmyknutie a osud človeka sa ocitne v rukách lekárov. Od ich úsudku potom závisí celý život.

Dvadsaťtriročný Jakub Záhorský sa pošmykol doslova. Na vandrovke s kamarátmi sa mu pri šplhaní na skale pošmykla noha a spadol z pätnásťmetrovej výšky. Lekári bojovali o jeho život niekoľko dní. Utrpel rozsiahle vnútorné poranenia, zlomeniny končatín, väčšiny rebier a hrudnej kosti.

Cez otvorenú zlomeninu na ľavej ruke sa do Jakubovho tela dostali baktérie, ktoré dokážu zabiť človeka v priebehu niekoľkých desiatok hodín. Nebyť pohotového úsudku lekárov a nasadenia správnych antibiotík, nemal by šancu prežiť. K tomu, aby prežil, dopomohol aj jeho predchádzajúci život. Jakub sa aktívne venoval kick boxu a spevnené telo ho ochránilo pred najhorším. Odjakživa tiež miloval autá. Už na gymnáziu si privyrábal šoférovaním drahých áut a pri štúdiách na ČVUT autá navrhoval. Úspechy pri skúškach oslavoval s kamarátmi vo whisky bare. Teraz sústredí všetku svoju energiu na to, aby sa uzdravil. 

Počas dvoch týždňov v nemocnici schudol vyše desať kilogramov. Jeho telo vydávalo všetku energiu na to, aby sa vyliečilo, a Jakub ju nestíhal prijímať. Pil umelú výživu, priateľka mu nosila steaky. Týždne v nemocnici, osemnásť operácií a podpora blízkych pomohli postaviť Jakuba na nohy a rehabilitáciou postupne rozhýbaval jednotlivé časti tela. Po čase sa ale v jeho kostiach na ruke prejavila infekcia. Či ju bude môcť ešte niekedy používať, nevie. Vie však, že prežil, že môže znovu cestovať, študovať a dúfať, že medicína prinesie možnosť implantovať umelú kosť.