Domácu dialýzu Zvládam aj sama doma

Rýchly vyhľadávač produktov

Vybrať kategóriu alebo podkategóriu

Domácu dialýzu zvládam aj sama doma

So štyridsaťosemročnou Věrou Fialovou sa život nemaznal. Za to, že jej prestali fungovať obličky, mohla zdanlivo banálna vec – prechodené choroby v mladosti.

Věra nikdy netrpela zvýšenou teplotou. Preto, aj keď vedela že je chorá, musela chodiť do školy i na prax. Keď maturovala, z nosa jej tiekla krv. Čoskoro sa začalo prejavovať ochorenie obličiek. Necítila sa dobre, trpela opuchmi. Definitívne jej obličky vypovedali službu až po dojčení dcérky. Hoci dojčenie pre obličky predstavovalo obrovskú záťaž, neľutuje ho. Dnes má dve zdravé a šikovné deti.

Dostala sa na transplantačnú listinu a čakala. Predtým, než obličku získala, skončila v kóme s opuchom mozgu. Musela sa znovu naučiť nielen písať, ale aj zapamätať si vlastné meno. Pre jej manželstvo bolo náročné obdobie zaťažkávacou skúškou, ktorú nevydržalo. Manžel ju opustil a ona zostala sama s dvoma deťmi. Po transplantácii sa na nejaký čas vrátila späť do života a zo začiatku sa musela učiť čo s voľným časom, ktorý nemusela tráviť na dialýze.  

Transplantovaná oblička vydržala učebnicovýchh deväť rokov, a potom Věra musela znova začať s dialýzou. Tentokrát sa už ale rozhodla, že so svojím osudom sa nezmieri. V momente, kedy sa v Česku objavila možnosť vykonávať hemodialýzu doma, rozhodla sa využiť ju.

Teraz je Věra prvou pacientkou B. Braun Avitum, ktorá si hemodialýzu vykonáva sama doma. Môže si zariadiť život podľa seba, môže pracovať a venovať sa aj svojmu koníčku, ktorým je aranžovanie. 

Domáca dialýza