Prázdninové dialýzy nebojte sa cestovať

Rýchly vyhľadávač produktov

Vybrať kategóriu alebo podkategóriu

Každý si zaslúži dovolenku

Každý z nás občas potrebuje pauzu a odpočinok. Dialyzovaní pacienti nie sú výnimkou a pri náročnej dialyzačnej liečbe si zaslúžia dovolenku a relaxáciu o to viac. Nutnosť niekoľkokrát týždenne podstúpiť dialyzačné ošetrenie však pacientom plánovanie dovolenky komplikuje. S nami ale môžete  cestovať nielen po Čechách, ale aj  do zahraničia, spoločnosť B. Braun vám vaše plány maximálne uľahčí.

„Dnešné prepojenie sveta prináša výhody aj dialyzovaným. Sme blízko  tomu, keď aj pacient s vážnym ochorením obličiek bude môcť zapichnúť prst do mapy a povedať si, tu chcem stráviť dovolenku, rovnako ako ktokoľvek iný,“ hovorí MUDr. Martin Kuncek, riaditeľ siete dialyzačných stredísk B. Braun Avitum CZ/SK.

Nerobte si starosti, so všetkým vám poradíme

Centrum prázdninových dialýz spoločnosti B. Braun Avitum poskytuje svojim pacientom potrebné informácie a zodpovie otázky spojené s konkrétnou dovolenkou či destináciou. Našim pacientom dohodneme liečbu nielen v dialyzačných centrách našej spoločnosti, ale dokážeme zabezpečit dialýzu i v destinácii, ktorú B. Braun Avitum vo svojej ponuke nemá.

Odborný personál vám poradí, odporučí lokality a mestá, kde sa nachádzajú dialyzačné strediská, pomôže s vybavením zdravotnej dokumentácie, a predovšetkým dokáže  zabezpečiť pravidelnú dialýzu v tých najlepších strediskách so zodpovedajúcou technikou a profesionálnym personálom. Zložitú agendu dohadovania dialyzačnej starostlivosti v zahraničí pacientom vybavuje spoločnosť B. Braun Avitum na základe uzatvorených zmlúv s poisťovňami a jednotlivými dialyzačnými strediskami.

Postup pri zabezpečení prázdninovej dialýzy

Postup pri zabezpečení prázdninovej dialýzy

  1. Pacient si vyberie preferovanú destináciu a osloví koordinátora prázdninových dialýz (viď kontakt nižšie).
  2. Koordinátor odporučí alebo v prípade potreby vyhľadá vhodné stredisko.
  3. Pacient upresní termíny dovolenky a dialyzačných ošetrení a odovzdá koordinátorovi kontakt na svoje domáce dialyzačné stredisko.
  4. Koordinátor kontaktuje vybranú dialýzu a zároveň si vyžiada potrebnú lekársku dokumentáciu.
  5. Po potvrdení prázdninovej dialýzy kontaktuje koordinátor pacienta a odovzdá mu všetky potrebné informácie.
     

Organizované zájezdy

Dávate prednosť organizovanému zájazdu?

Na  organizovanie hromadných pobytov dialyzovaných pacientov v Čechách aj za hranicami republiky sa špecializuje cestovná kancelária Zemek.  Zabezpečí pre účastníkov nielen dopravu a ubytovanie, ale aj stravovanie po celý čas pobytu. Autobusy pasažierov naberajú na štandardných nástupných miestach v Prahe, Brne a Bratislave. Stravovanie je pri väčšine organizovaných zájazdov  zabezpečené formou polpenzie.

Tento typ dovolenky má množstvo výhod nielen pre pacientov postihnutých obličkovým ochorením, ale predovšetkým pre ich rodinných príslušníkov, ktorí ich sprevádzajú. V domácom prostredí je väčšina povinností, ktoré zo starostlivosti o dialyzovaného pacienta vyplývajú, na jednom konkrétnom človeku, najčastejšie na manželke či manželovi. Pri skupinových zájazdoch pre dialyzovaných ošetrujúcim osobám toto bremeno odpadá a môžu si dovolenku užiť  spolu a naplno.

Inspirujte se příběhem

Inšpirujte sa

Prázdninové dialýzy už niekoľkokrát využila pacientka Jiřina Lónová a má s ňou dobré skúsenosti. Dovolenku berie ako milé spestrenie všedného zhonu a možnosť užiť si rodinu. Zvyčajne chodieva s dcérou a s vnúčatami. „Dialyzujem sa od roku 2014 a som nadšená z toho, že táto možnosť existuje a že môžeme byť pri mori spolu. Chodievame na chorvátske pobrežie do Poreče. Využívam špeciálne ponuky nášho dialyzačného strediska. Na dovolenku nás sprevádzajú dvaja českí lekári, ktorí nás z letoviska na dialýzu osobne vozia autom a komunikujú s miestnou lekárkou. Je o nás naozaj dobre postarané,“ pochvaľuje si Jiřina Lónová, pacientka dialyzačného strediska B. Braun Avitum v Bruntáli.

V Chorvátsku využívajú malé prázdninové dialyzačné stredisko pre osem pacientov, ktoré je tu umiestnené v súkromnej vile, a miestna lekárka tento letný angažmán strieda s mimosezónnou prácou v dialyzačnom stredisku v nemocnici v Zadare. „Raz sa stalo, že bol vo vile problém s technickým zabezpečením. Neviem už, či šlo o prívod vody alebo o elektrinu. Pani doktorka obratom zabezpečila náhradu v nemocnici a ďalšia dialýza už prebehla zase na pôvodnom mieste,“ vďačne hodnotí zodpovedný prístup prázdninovej dialýzy Jiřina Lónová.

Kúpeľné pobyty

Kúpeľné pobyty

Pre našich dialyzovaných pacientov v seniorskom veku môžeme odporučiť aj kúpeľné pobyty. Jedná sa o klasické kúpeľné pobyty s procedúrami prispôsobenými zdravotnému stavu pacienta. Dialyzačné ošetrenie  zabezpečujú naše najbližšie dialyzačné strediská. Vybrať si môžete z týchto kúpeľných zariadení:

Najčastejšie otázky

Najčastejšie otázky

Áno, pacienti môžu cestovať aj pri dialyzačnej liečbe. Je však nutné viac plánovať, a to ideálne minimálne dva mesiace vopred. B. Braun prevádzkuje sieť dialyzačných stredísk nielen v Európe, ale po celom svete, a preto je možné teoreticky vycestovať kamkoľvek. Je nutné vopred sa dohodnúť s príslušným personálom a prediskutovať vždy konkrétnu liečbu konkrétneho pacienta.

Čím skôr začnete cestu plánovať, tým lepšie. Najneskôr ale s plánovaním začnite dva mesiace pred odchodom. Každý človek by mal vopred  prekonzultovať  s koordinátorom prázdninových dialýz svoje možnosti, spôsob liečby a počkať na odpoveď príslušného dialyzačného strediska v cudzej krajine.  Mnohé dialyzačné strediská, najmä v obľúbenom Chorvátsku,  majú obmedzenú kapacitu, a pokiaľ nie je miesto rezervované včas, pacientov  odmietajú. V prípade, že máte záujem o vycestovanie do turisticky vyťaženej destinácie, odporúčame rezervovať si ošetrenie aj niekoľko mesiacov vopred.

Ak cestujete do destinácie, kde využijete služby dialyzačného strediska spoločnosti B. Braun (vrátane zahraničných dialýz B. Braun) a máte kartičku Európskeho zdravotného poistenia EHIC (modrá kartička, ktorú bežný občan ČR vlastní), je pre vás liečba zadarmo.

Niekde je možné priplatiť si doplnkové služby, napríklad odvoz na dialýzu.  Ak chcete cestovať do destinácie, kde nie je dialyzačné stredisko B. Braun, koordinátor sa vám pokúsi nájsť možnosť absolvovať dialýzu v zariadení inej spoločnosti. V tom prípade sa podmienky platenia líšia a konkrétne informácie vám vždy oznámi koordinátor. V rámci Európskej únie je veľa stredísk, ktoré akceptujú kartu EHIC,  nie je to však podmienka. Sú strediská, ktoré kartu neprijímajú. V takom prípade pacient musí liečbu uhradiť a následne žiadať kompenzáciu od svojej zdravotnej poisťovne, rovnako ako pri strediskách mimo Európskej únie. Poisťovňa ale vo väčšine prípadov hradí len časť nákladov, ktorá sa rovná nákladom na dialyzačné ošetrenie v Českej republike alebo na Slovensku.

Zahraniční pacienti cestujúci  do dialyzačných stredísk B. Braun v Českej republike a na Slovensku bez karty EHIC  hradia v hotovosti jednotnú cenu, ktorá je 210 eur za hemodialýzu a 250 eur za hemodiafiltráciu. Cena sa vzťahuje na každé jednotlivé ošetrenie.

Samozrejme. Služba nie je nijako limitovaná, teda môžete cestovať podľa svojich možností a prianí.

Kontakty

Profilovka_240x320 - Michaela Bohatova
Michaela Bohatová
koordinátorka prázdninových dialýz
Centrum prázdninových dialýz B. Braun Avitum s.r.o.
V Parku 2335/20
14800 Praha 4
Česká republika