Tlačová správa

Rýchly vyhľadávač produktov

Vybrať kategóriu alebo podkategóriu

V Galante sa čoskoro otvorí prvý domov pre dialyzovaných pacientov a seniorov na Slovensku. Súčasťou bude aj Alzheimer centrum.

Finálne dokončovacie práce prebiehajú na unikátnom multifukčnom zariadení v Galante, ktoré bude ako prvé na Slovensku ponúkať seniorom a pacientom s poškodenými obličkami popri dialyzačných službách aj bývanie. Päť podlaží kompletne zrekonštruovanej a novovybavenej budovy sa stane súčasne tiež domovom ľuďom s Alzheimerovou chorobou a pomôže opatrujúcim rodinám s krátkodobými pobytmi ich blízkych. „V budove sa bude snúbiť komplexná a navyše špecializovaná zdravotná starostlivosť s komfortom súkromného bývania. Žiadne podobné zariadenie doposiaľ na Slovensku nestojí,“ hovorí riaditeľ B. Braun Avitum CZ/SK MUDr. Martin Kuncek. Klienti si môžu po dohode prezrieť budovu so zázemím už teraz.

Unikátne spojenie starostlivosti o seniorov a nefrologických pacientov

Zariadenie B. Braun v Galante je prvým miestom na celom Slovensku a jedným z prvých miest v celej Európe, kde sa Zariadenie sociálnych služieb spája v jednej budove s dialyzačným strediskom, odbornými ambulanciami a tiež Alzheimer centrom. Objekt je navyše spojený s miestnou Nemocnicou skupiny „Svet zdravia, a.s.“ 150 metrov dlhým podzemným tunelom, takže klienti aj zdravotníci sa môžu pohybovať medzi budovami suchou nohou. „Je to, samozrejme, výhoda, pretože miestna nemocnica má geriatriu, neurológiu aj diabetológiu a psychiatriu. Teda odbory, ktoré nemocnice celkom bežne nemávajú, ale pre seniorov sú to kľúčové špecializácie,“ vysvetľuje MUDr. Martin Kuncek. Na samotné bývanie bude k dispozícii 71 lôžok v troch nadzemných podlažiach. Pretože kladieme maximálny dôraz na kvalitu starostlivosti a komfort rezidentov, celých 53 miest bude v jednolôžkových a 18 v dvojlôžkových izbách. Suterén tvorí technické zázemie a rehabilitačné priestory a na prízemí sa nachádza takisto kompletne zrenovované a novovybavené dialyzačné stredisko. To slúži pacientom vo svojej súčasnej podobe od decembra 2016. Spoločnosť B. Braun, ktorej patrí celá budova, tak predstavuje už druhý projekt tohto typu, teda multifunkčné zariadenie spájajúce špecializovanú lekársku starostlivosť so súkromným bývaním a sociálnymi službami. B. Braun sa nechal inšpirovať veľkým úspechom svojho prvého projektu tohto typu v českom Slavkove pri Brne. Starostlivosť o ubytovaných klientov bude mať na starosti spoločnosť Senior Care, ktorá má bohaté skúsenosti v oblasti sociálnych služieb z niekoľkoročného prevádzkovania neďalekého domova Senior Care Kaskády. 

Rešpektovať krehké zdravie a pritom dobre žiť

Budova sa nachádza neďaleko centra mesta a kedysi bol v jeho priestoroch detský pavilón nemocnice. Klienti sú tak neoddeliteľnou súčasťou ruchu mesta, môžu využívať jeho výhody, ale vďaka polohe budovy pritom žijú v pokojnej štvrti. Vyraziť tak na zmrzlinu, do parku alebo skontrolovať, ako ide dnešnej mládeži futbal, nie je žiadny problém. Kvalitu života ubytovaných má zvýšiť tak celý rad vnútri poskytovaných služieb vrátane skupinovo aj individuálne organizovaného spoločenského programu, ako aj priaznivá poloha zariadenia, ktoré z jednej strany lemuje zeleň parku a mesto je pritom na dosah. „So zlepšujúcou sa životnou úrovňou a lekárskou starostlivosťou sa dnes terminálneho zlyhania obličiek dožije oveľa viac pacientov, ktorí by skôr zomreli na pridružené choroby. Často však vo vysokom veku musia bojovať s útrapami neustáleho cestovania, čakania a prezliekania, pretože sú nútení trikrát týždenne doraziť na päť hodín na dialyzačné stredisko. Čas a energia na ostatný život im potom mnohokrát nezvyšuje. Náš projekt by im to mohol výrazne uľahčiť. Aj Alzheimer centrum či zariadenie na odľahčovacie pobyty pre opatrujúce rodiny nenájdete v každom okrese. Ponúkame niečo, čo tu ešte nebolo a čo je pritom už dlhší čas veľmi potrebné,“ hovorí vedúci lekár dialyzačného strediska B. Braun Avitum s.r.o. MUDr. Lórant Bobák.

Klienti môžu navštíviť Galeniu už teraz, otvárať sa bude v apríli

O umiestnenie v domove môžu seniori alebo ich rodiny žiadať už teraz. Po dohode je tiež možná individuálna prehliadka celého objektu. „Vzhľadom na to, že z centra Bratislavy trvá cesta do Galanty necelú hodinu jazdy, predpokladáme záujem tak zo strany klientov z hlavného mesta, ako aj z celého okresu Galanta. Už v tejto chvíli sa k nám ľudia chodia dívať a registrujeme prvé záväzné prihlášky,“ uzatvára riaditeľ spoločnosti Senior Care Galanta, n.o., Ing. Milan Halomi, MBA, ktorý má ubytovaciu časť spojenú so sociálnymi službami celého projektu na starosti. O seniorov a chorých sa bude starať odborný personál pozostávajúci zo 40 ľudí. Fakticky sa prvým klientom budova B. Braun v Galante otvorí v apríli tohto roku.