Obezita a ochorenie obličiek

Rýchly vyhľadávač produktov

Vybrať kategóriu alebo podkategóriu

Obezita a ochorenie obličiek

Obličky čistia krv od odpadných látok, ktoré sa vylučujú v podobe moča. Regulujú množstvo vody v tele a vytvárajú hormóny, ktoré regulujú krvný tlak. Pri zlyhávaní obličiek hrozí čudskému telu kolaps. Vyššia pravdepodobnosť ochorenia obličiek je u ľudí trpiacich obezitou alebou s ňou súvisiacou cukrovkou (diabetes) či hypertenziou.

U obéznych jedincov musia obličky pracovať usilovnejšie a filtrovať viac krvi, než je bežné (dochádza k tzv. hyperflitrácii), aby vyhoveli metabolických požiadavkám tela pri jeho vysokej hmotnosti. Zvýšenie funkcie obličiek môže v dlhodobom horizonte obličky poškodiť. Obezita teda je rizikový faktor pre rozvoj ochorenia obličiek a vznik chronických ochorení, akými sú cukrovka a hypertenzia. Obezita má taktiež vplyv na konečnú fázu renálneho ochorenia.  

medrf_28916

Zdravý životný štýl jako prevencia

Dobrá správa je, že obezite rovnako ako chronickému ochoreniu obličiek je možné do značnej miery predísť. Vzdelanie a povedomie o rizikách obezity a zdravom životnom štýle vrátane správnej výživy a cvičenie môžu prevencii obezity a ochorenia obličiek výrazne pomôcť. Tohtoročný Svetový deň obličiek podporuje vzdelávanie o škodlivých dôsledkoch obezity na funkciu obličiek a predstavuje zdravý životný štýl ako vhodný a dostupný spôsob prevencie. 

Vzťah medzi ochorením obličiek a obezitou 

Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie z roku 2014 na celom svete takmer dve miliardy dospelých trpí nadváhou, z toho viac než 600 miliónov je obéznych. U niektorých národností je obezita diagnostikovaná u viac než jednej tretiny dospelej populácie a celkovo významne zhoršuje zdravotný stav a zvyšuje náklady na zdravotnú starostlivosť. Podľa najnovších predpokladov do roku 2025 postihne obezita 18% mužov a viac než 21% žien na celom svete a ťažká obezita ovplivní 6% mužov a 9 % žien.

V celkovej populácii obezita zvyšuje riziko smrti a prispieva k mnoho iným ochoreniam, akými sú kardiovaskulárne choroby, cukrovka, hypertenzia (vysoký krvný tlak), vysoká hladina cholesterolu, obštrukčné spánkové apnoe, stučnenie pečene, ochorenie žlčníka, artróza, rôzne typy karcinómu, duševné poruchy a zlá kvalita života.

Rastúce množstvo dôkazov ukazuje, že obezita je tiež výrazným rizikovým faktorom pre rozvoj chronického ochorenia obličiek a konečnej fázy ochorenia obličiek. U ľudí trpiacich nadváhou alebo tých, ktorí sú obézni, existuje 2- až 7-krát vyššia šanca vzniku konečnej fázy ochorenia obličiek v porovnaní s osobami s normálnou hmotnosťou.

Obezita môže viesť k chronickému zlyhávaniu obličiek tak nepriamo tým, že zosilňuje diabetes 2. typu, hypertenziu a srdcové choroby, ako aj tým, že vedie k poškodeniu obličiek priamym zvýšením zaťaženia obličiek a ďalších mechanizmov. Redukcia obezity môže progresiu chronického ochorenia obličiek zvrátiť alebo spomaliť.

Akútne poškodenie obličiek je závažný stav, ktorý sa rozvíja náhle, často trvá krátko a môže celkom vymiznúť, hneď ako je vyliečená spolupodmieňujúca príčina, ale môže tiež mať dlhodobé následky s celoživotnými problémami. Vyskytuje častejšie u obéznych ľudí.

Zdroj: www.worldkidneyday.org